Login

Společnými silami ve velkém stylu

Společnými silami ve velkém stylu

Slovensko 24. a 25. května 2013...

Akce skupiny z Demänovské doliny se tentokrát konala ve spolupráci nejen s potápěči našeho Speleoaquanautu a Speleodivers (Slovensko), ale též společně s horskou záchrannou službou. V rámci cvičení nám slovenští záchranáři poskytnuli vítanou pomoc při transportu těžké potápěčské techniky.

Na oba dny bylo plánováno po dvou paralelních akcích. Pátek se nesl ve znamení dalšího pokusu o nalezení cesty ke spojení Demänovského jeskynního systémů s nedalekou Štefanovou. Pokud by se propojení podařilo, vznikl by více než padesátikilometrový komplex, což by jistě znásobilo věhlas Demänovských jeskyní. Sobota pak byla věnována kdysi zapomenutému průzkumu jeskyně v Hlubokom a též pokračování náročného úseku na Zlomiskách...

Pátek 24.5.2013

V pátek v ranních hodinách se u Karola Kýšky sešly potápěčské týmy Speleoaquanautu – náčelník Dan, Mahony a DrKozel, Speleodivers – Karol, Tomáš a Erik a „hostující“ společník Radek Husák. Následoval přesun na místo činu, poněkud narušený pátečními zácpami a rekonstrukcí silnice. Navzdory hodinovému zpoždění se sešel celý explorační tým s Demänovci a se slovenskou Záchrannou službou v rozumném čase a po krátké domluvě bylo možné ihned rozjet akci.

Několik jedinců bylo vybráno pro doprovod solitéra Radka Husáka na transport potápěčské výstroje do Štefanovej jeskyně. Ačkoli se nepředpokládal žádný významný objev, přesto se Radkovi podařilo v mizerné viditelnosti podzemního jezírka objevit a rozšířit prostory o dalších pár metrů. Jediný kdo věřil v úspěch – Janko Dzúr - byl velmi spokojen. Bohužel však Radek upozornil na ne příliš šťastnou viditelnost, díky které nebylo možné detailněji prozkoumat nové místo.

Druhá – větší skupina - potápěči Dan, Karol a Mahony, podporovaní transportním týmem, se vrhnuli na průzkum prostor nově objevených začátkem letošního roku pod Tesným kanálom Pustej jeskyně. Vynořili se za sifony na suchých částech, které podrobně zmapovali. Přiblížili se opět o pár metrů správným směrem ke Štafanovej jeskyni, ale konstatovali, že další postup je bez odstranění kamenitých a písečných sedimentů nemožný.

Závěr páteční akce se hodnotil v tradičním, srdečném rozmaru nad haluškami, kýškou a možná i něčím ostřejším. Získané údaje byly předány dvornímu mapérovi Demänovců - Paĺovi a byl dohodnutý další postup na příští akce.

K nocování nám Janko Dzúr poskytnul svojí dřevěnou chatu přímo v dolině. Patří mu tak nejen dík za pohostinnost, ale i obdiv za odvahu. Doufejme, že jsme mu z jeho útulného hnízda neudělali našimi jeskynními proprietami příliš kůlničku na dříví... .-)

Sobota 25.5.2013

Sobotní přesun do Jánské doliny proběhl hladce a opět jsme se sešli s manšaftem slovenských záchranářů. Jejich vyšperkované Defendery dovezly většinu týmu ke vstupu do jeskyně Zlomiská, zatímco Karol a Mahony s podpůrným Tomášem zůstali na lokalitě v ústí Stanišovskej doliny.

Karol a Mahony se pak prodrali horskou bystřinou a zanořili se do léty zapomenutého vývěru v Hlubokom. Nedopadli však zcela podle očekávání, protože silný proud a zvýšená hladina vody je nemilosrdně nutila k boji proti proudu. Mahony nakonec dospěl k místu, kde skončily již předchozí pokusy o průzkum před mnoha lety. Další postup byl pro tentokrát nemožný a oba potápěči se vrátili zpět. Mahony ještě úspěšně lokalizoval nedaleký vstup do jeskyně Poschoďový potok, který se vloni průzkumníkům skryl nejspíš v naplavených větvích...

Tým záchranářů mezitím perfektně podporoval zbytek výpravy ve Zlomiskách. Fyzicky i technicky náročnější terén zvládli všichni účastníci bez potíží a dopravili materiál pro potápěče Radka a Dana až k úzké puklině. Oba potápěči se zde zanořili, avšak opět museli konstatovat vysoký stav vody, značný protiproud a mizernou viditelnost. K nepříznivým přírodním podmínkám se přidala technická závada na Danově automatice, a proto oba potápěči raději vyklidili pole, což nebylo jistě nic snadného, vzhledem k tomu, že návrat probíhal proti nekompromisnímu proudu a ještě v nulové viditelnosti. Po dvaceti minutách se oba explorátoři vynořili bohužel bez přesného zaměření nových prostor. Takže pár nově objevených metrů bude muset na zmapování opět počkat do příště.

...

Celá dvoudenní akce byla i přes některé potíže velmi povedená. Odměnou celému „mezinárodnímu“ týmu za odvedenou práci, týmovou souhru a nadstandardní výkony byla nejen návštěva překrásných prostor místních jeskyní, ale i přátelská a tradičně srdečná atmosféra setkání...

DrK

...

Welcome Drink (zleva: Paĺo, Janko, Dan) foto: DrKozelZástupci Speleoaquanautu při balení cajků (zleva: DrKozel, Mahony, Dan) foto: Tomáš UrbanSraz ve velkém stylu foto: Jano DzúrPřítomni i záchranáři foto: Jan DzúrSetkání náčelníků foto: DrKozelKuloáry před akcí (vlevo: Dan, zády Radek Husák, vpravo horští záchranáři) foto: Jano DzúrMahony s pytlem foto: Tomáš UrbanNezbytná společná foto: Jano DzúrKult designu - Land Rover v plné kráse foto: Tomáš UrbanOdhodlaný náčelník Dan foto: Jano DzúrTým Štefanová při oblékání foto: Jano DzúrDislokovaná jednotka Panoramata Demänovskej Doliny foto: DrKozelLuxusní ubytování po akci - Jankova chata foto: DrKozelRadek Husák - vždy v perfektní kondici! foto: DrKozelV družném rozhovoru (zleva Miňo Staroň, Mahony, DrKozel) foto: Tomáš UrbanHalušky, kýška, pivo - pozor nepoplést pořadí! foto: Jano DzúrKarol Kýška miluje kýšku. I pivo... foto: Jano DzúrZleva: Karol Kýška, Radek Husák s hrnkem, Dan za hrnkem foto: Jano DzúrVyprošťovák (žinčica) foto: DrKozelSobotní akce: Jánská dolina - Zlomiská foto: DrKozelRadek Husák má sbaleno na Zlomiská foto: DrKozelMezitím si Mahony s Karolom chystají měřící motouz do Jaskyně v Hlbokom foto: DrKozelTým na Zlomiská je připraven k odjezdu foto:Tomáš UrbanMahony s Karolom se chystají do vývěru horské bystřiny foto:Tomáš UrbanČeká je transport divokou říčkou (Mahony černý, Karol červený) foto:Tomáš UrbanVývěr v Hlbokom foto:Tomáš UrbanPo návratu všech skupin probíhá rozlučka v hospodě u vycpaného jezevce.... foto:DrKozel

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign