Login

Karlštejn, konec výstavy a měření na Javorce

Měření JavorkaV sobotu 31.8. 2013 byla na hradě Karlštějn ukončena výstava mapující historii a současnost průzkumů hradní studny.  (Podrobnosti viz: článek o průzkumu... )

Výstava u příležitosti posledního průzkumu studny v listopadu 2012, který společnými silami provedli členové klubu SPELEOAQUANAUT a PRAGOAQUANAUT, byla s laskavým svolením kastelána hradu instalována v arkádách pod císařským palácem.

Původní průzkum z poloviny 60. let minulého století byl již prakticky zapomenut a veřejnosti nebyly známy jeho výsledky. Přínos nového průzkumu z roku 2012 tedy ve výsledku nespočíval v objevování nějakých legendami opředených chodeb, ale v nové prezentaci původních, detailních výzkumů studny z roku 1965-1967, v nových rozborech vody a v nastínění nových geologických souvislostí, např. s jeskyní Na Javorce. Tyto souvislosti dokonce zaujaly i odbornou veřejnost a jsou předmětem dalšího zkoumání.

Dle vyjádření zástupců hradu poutala výstava značnou pozornost o čemž svědčí i vyšší návštěvnost na klubových webech. Věříme, že to bylo nepochybně dáno nejen velmi zajímavým tématem, ale i kvalitně zpracovanou prezentací průzkumů a prezentací zúčastněných klubů.

Průzkum studny a navazující akce si doposud vyžádaly 4 pracovní výpravy na hrad. Během nich bylo slaněno do studny a vůbec poprvé se někdo v hradní studni potápěl! Dále bylo geodeticky zaměřeno okolí studny včetně profilu potoka v blízkosti studniční věže, vyústění napouštěcí chodby u potoka a terénu kolem jeskyně Na Javorce. Rovněž byl proveden anorganický rozbor vody. Po vyhodnocení získaných materiálů byla instalována (a odinstalována) výstava v hradních arkádách. Jako poděkování dostali účastníci akce možnost podívat se do nejznámějšího českého hradu a to i do jeho nejcennějších částí. Vše je bohatě fotograficky i filmově zdokumentováno. Na akci filmovala i veřejnoprávní televize...

Závěrem nelze než poděkovat správě hradu za umožnění nových průzkumů včetně prezentace, dále Jaroslavu Hromasovi za poskytnutí archivních materiálů a poutavé vyprávění z průběhu bádání v 60. letech a členům Pragoaquanautu a Speleoaquanautu za nasazení při průzkumu i následném zpracování materiálů z akcí...

Líbá Petr


(Podrobnosti o výstavě viz: článek o průzkumu... )


...Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign