Techmeeting Bratislava 3.-5.2.2012
Techmeeting 2012 - profesionální show v Bratislavě
Úvodní informace o pořádání 14. ročníku Techmeetingu v Bratislavě naznačovaly, že se bude jednat o kvalitativně vyšší úroveň tohoto pravidelného setkání potápěčských nadšenců. Mnozí zájemci měli obavy, zda po sofistikované reklamě bude následovat odpovídající program. Nervózní očekávání bylo více než naplněno: Techmeeting byl internacionální, více než zajímavý a více než profesionální. Peter Kubička s Robo Korimem a dalšími obětavci šli s plným nasazením do rizika a výsledkem byla naprostá spokojenost více než půl tisícovky účastníků.
Plánovaný program díky stoprocentní účasti přednášejících byl pořádně napěchovaný a tak na základní životní potřeby, jako jídlo a spánek, nebyl skoro čas. Všichni oslovení lektoři přijeli, což organizátory silně a příjemně překvapilo, ale nezaskočilo.
V úvodu byl přijat do síně slávy MUDr. František Novomeský a tak otiskl svoji ruku do hlíny k věčnému vypálení.
Nelze vzpomenout všechny přednášky a všechny přednášející. Potlesk vestoje si více než zasloužili Bill Stone a Pascal Bernabe. Bill z Floridy, konstruktér legendárních Cis-Lunarů, vyprávěl o objevech svého týmu v Mexiku a na Floridě v rámci WKPP a NASA, o svém životě, kde se nedá rozlišit profese a hobby. Průnikem kosmických technologií a
touhy po poznání zatopeného podzemí jsou zařízení, která měří parametry jeskyní a směřují ke strojovému automatickému mapování. Bill si svým přednesem a humorem získal sympatie posluchačů, stejně jako používáním
metrického systému :-). Pascal zaujal posluchače nejen světovým rekordem -330 m v moři, ale i tím, že ho skromně nepovažuje za důležitý, že za významnější považuje svoje objevy při potápění v jeskyních a ve vracích. Oba dva musela bolet po víkendu ruka nejen od mikrofonu (každý měl více přednášek), ale i od neustálého rozdávání autogramů. Billova kniha „Na dno světa" asi vedla.
Velice populární polský technický potápěč Krzysztof Starnavski, konstruktér zdvojeného rebreatheru a uspořádání lahví na boku měl vystoupení o svých ponorech v Dahabu, v Mexiku a na Hranické propasti. Phil Short referoval o 25 leté historii výzkumů na Majorce a Bret Hemphill o historii průzkumů na Floridě ve vyvěračkách v okolí jeho bydliště, především o Wikkie Wache.
Čeští a slovenští lektoři drželi zdatně se zahraničními krok, jejich práce měly velký ohlas i potlesk. Byl to Dan Hutňan a Radek Husák s prezentací významných objevů v Mexiku a na Sardinii, Jirka Huráb ohledně průzkumu a těžké krizovky v říční vyvěračce Ressel. Aleš Procházka prezentoval svůj patentovaný oxymetr s neomezenou životností. Vraky se zabývali historik Boris Gol, Míra Jakoubek, z cizinců pak Tomek Stachura a McKinlay. Lékařskou tématiku prezentovali Ondra Franěk, Fero Novomeský a Miloslav Klugar. Potápěčskou technikou, tj. znovudechy, se zabývalo nejen osm přednášek, ale i velká část prodejní výstavky potápěčské techniky.
Průběžné informování pokračovalo dalšími díly Countdownu až do čísla 9, kolportované Peterovými dcerkami přímo v přednáškových sálech. Účastníci byli okamžitě informováni o aktualitách a drobných změnách. Největším problémem Techmeetingu bylo vybrat si ze dvou stejně atraktivních přednášek probíhajících souběžně ve dvou sálech. Prostě jedna přednáška byla lepší než druhá.
Nelze než s uspokojením podotknout, že většina českých i slovenských přednášejících už stála na prknech, která znamenají svět :-), tj. už byli v Barakudě v rámci zimní série přednášek, i když to bylo v komornějším provedení než v Bratislavě. A kdo u nás náhodou ještě nebyl, tak bude, sledujte sekci Přednášky! Míra Jakoubek bude povídat a promítat japonské vraky ze známé laguny Truk ve středu 29. 2. a Jirka Huráb o své krizovce 1,5 km daleko v jeskyni ve středu 21. 3. také od 19 hod.
Samotný slavnostní závěr byl Peterem Kubičkou mistrovsky naplánován a režírován, byl poutavý, rozverný a napínavý do poslední sekundy, do poslední pointy. Bohatá tombola a originální losování byly nejen satisfakcí donátorů, radostí výherců, ale i ohromnou zábavou pro diváky. Z lektorů bylo vidět, že se jim akce líbila a že si odnesli velice positivní dojmy o této specifické středoevropské komunitě potápěčů bez moře. A podle útržků rozhovorů je jasné, že se všichni jak z hlediště, tak z jeviště těší na další ročník. Ovšem pokračovat v nastoupené linií bude velice těžké, slovenští kolegové nastavili laťku velmi, velmi vysoko.
Ať žije a stejně dobře dopadne i Techmeeting 2013!
JH