Sobota 27.5.2017: exkurze Orty
Když slovo dalo slovo, nakonfigurovali jsme víkend a před nedělní akcí v Chýnově se vypravili ještě na zajímavou exkurzi do kaolínového dolu Orty na předměstí Českých Budějovic. Těžba sahá do druhé poloviny 19. století, kdy potřeboval továrník Hardtmuth pro svojí tehdy mladou Koh-i-noorku horninu k výrobě porcelánových produktů. V oblasti postupně vznikl poměrně rozsáhlý komplex 3 těžebních prostor nazvaný Hosín I, II a III.
Téměř pravoúhlé uspořádání chodeb a značná rozloha dolu vyžadovala alespoň napoprvé trochu obezřetnosti při orientaci, mapa určitě nebyl špatný parťák. Výšku některých chodeb odhadujeme asi na 5 metrů, ale jsou střídány i nižšími pasážemi. Šířka chodeb je rovněž proměnlivá. V systému Hosín II převládají spíše větší prostory, naopak Hosín I je spíše útulnější. Na některých místech zůstává stojatá voda a podle naplavenin a čáry na stěnách se její vydatnost v průběhu času mění. Samostatnou kapitolou je pak Hosín III, který je zjevně zaplavován intenzivněji. Prostory jsou značně zabahněné, obtížně dostupné a nepůsobí nijak stabilně ve srovnání s jedničkou či dvojkou.
Velmi působivá technická památka v nás jistě zanechala hluboký zážitěk z rozsáhlých prostor i netradiční bílé barvy stěn. Podzemí však bohužel není navštěvováno jen zájemci o montanistiku, ale také vandaly. Sprejované nápisy, čurbes na počvě i smrad z kouře zrovna není ideální vizitkou jejich inteligence. O bezpečnosti a stabilitě stěn narušených sochařskými výtvory a o poničené památce by se dalo také diskutovat.
Jak jsme se později dozvěděli, byl dokonce vypracován projekt na zvelebení a oficiální zpřístupnění této hodnotné technické relikvie, který by jednak zohlednil bezpečnost návštěvníků, ale též zajistil údržbu a ochranu dolu. Jak se však zdá, není prozatím zájem ze strany kompetentních úřadů. Škoda...
DrK
...