Login

Podzemí Strahovského kláštera

Podzemí Strahovského kláštera

S laskavým svolením pánů ze Strahovského kláštera se daří zrealizovat zajímavá spolupráce...
Když se Laco Lahoda na jedné ze svých přednášek zmínil o podzemních chodbách pod pražskou památkou, které v minulosti pomáhal probádat ještě s Vladimírem Vojířem, slovo dalo slovo. DrKozel úspěšně domluvil se Strahovem akci a Jaroslav Mareš s Laco Lahodou zase natáčení dalšího dílu z cyklu Tajemné podzemí pro Televizi Seznam. Pětici badatelů ještě doplňují dva sympatičtí zástupci z nejpovolanějších - pracovníci Královské kanonie premonstrátů na Strahově - knihovník pan Pišna a samozřejmě investiční magnát a správce pan Šturm.

Vydáváme se tedy na inspekci strahovského podzemí. Laco se bravurně orientuje v situaci štol, ve kterých nebyl desítky let a srovnává současný stav s minulostí. Nutno podotknout, že na klášteře je patrná vzorná údržba. Objekt na první pohled vzkvétá, což se bohužel za časů totality říci nedalo. Laco vzpomíná na zubožený stav v 80. letech, kdy zde bádal Vladimír Vojíř a současný vývoj všichni zúčastnění kvitují.

Jaroslav Mareš natáčí o sto šest a abychom nerušili Lacův komentář do kamery, mezitím prolézáme jiné odbočky chodeb. Štoly byly kopány v průběhu historie Strahovského kláštera za účelem získávání a manipulace s vodou. Ovšem až díky pečlivé práci jeskyňářů a badatelů na konci 20. století se ukázal jejich současný stav. Některé bylo nutné znova objevit, protože mnohá dokumentace podlehla zubu času. Jiné se možná ještě ani nenašly. Dílo bylo v minulosti poznamenáno mnohými úpravami a rekonstrukcemi včetně Potůčkova projektu z roku 1906. Tehdy vznikl kolektor sloužící k odvodu odpadních vod. Kolektor je sice krásné cihlové dílo moderní architektury, ale bohužel v mnoha místech zároveň protíná a deformuje prastaré a zapomenuté odvodní štoly. 

Na závěr ještě scházíme natáčet pár záběrů do luxusní restaurace Peklo vzniklé v historickém sklepení vinných a pivních sklepů. Nádherné klenby vzniklé možná na přelomu 16. a 17. století jsou tu dochovány dodnes.

Akce byla zaměřena na inspekci historických štol Strahovského kláštera, porovnání současného stavu se stavem z 80. let 20. století při jejich objevování a na natočení dalšího dílu zajímavého cyklu Tajemné podzemí. Ten bude odvysílán v rámci vznikajícího nového bloku letos na podzim. A strahovským pánům samozřejmě přejeme hodně zdaru do další nelehké údržby kulturní památky.

DrKozel

Foto titulní: Laco Lahoda

...

Odkaz na vzniklý díl pořadu: Tajemné podzemí - Nejlepší výhled na Pražský hrad by byl z odpadní štoly!

...

 

Velká zahradní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká zahradní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká zahradní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká zahradní štola, letopočet jedné rekonstrukce L.P. 1781 foto (c) Laco Lahoda 2020Velká zahradní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Lohelova štola foto (c) Laco Lahoda 2020Lohelova štola foto (c) Laco Lahoda 2020Lohelova štola foto (c) Laco Lahoda 2020Lohelova štola foto (c) Laco Lahoda 2020Lohelova štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Náhled do Potůčkovy odpadní štoly protínající Velkou odpadní foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Velká odpadní štola foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo, jeskyňáři v nóbl hospodě foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo, pohled odspoda foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo, novodobá umělecká plastika foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo foto (c) Laco Lahoda 2020Restaurace Peklo foto (c) Laco Lahoda 2020

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign