Login

Odolávajíci sifon 17.17 - Skalistý potok, Slovensko

Odolávajíci sifon 17.17 - Skalistý potok, Slovensko

Přesně před týdnem při akci ve Velké Boce na Kaninu (Slovinsko) jsme vcelku rychle naplánovali jak postupovat na Slovensku na Skalistém potoce v závěrečném sifonu přes kamenný blok znemožňující protáhnutí se dál.

Po rychlé dohodě vyráží čtyři členové Speleaquanautu posíleni dvěma členy SZS na jednodenní akci. Dá se říci, že se potkává stará úderná parta, neboť 5 členů této akce má bohaté zkušenosti ze Skalistého potoka z potápění a postupných objevů ještě z vývěru před otevřením horního vchodu.

Po příjezdu pod planinu se potkáváme se Zdenkem Hochmutem a po krátké poradě již vyrážíme spolu s Dankem horním vchodem k sifonu 17.14. Po rychlém ustrojení se zanořuje dvojice Míra a Mahony obtěžkána vybavením pro vrtání v koncovém sifonu 17.17. Postupujeme k sifonu 17.17 a proklínáme se, neboť postup obtížnými partiemi s transportovaným vybavením by byl určitě lepší ve třech...

Do samotného sifonu 17.17 se zanořuji již sám s bokovkami 3l + 6l  a jednou 12l. Přetížený v mokráči postupuji cca 60m plazivkou s několika výkruty (s lahví pro vrtačku v ruce před sebou) celkem snadno. Po dosažení konce odkládám láhev a vracím se pro vrtačku. Tato jedna cesta navíc si vybírá svou daň a v nulové viditelnosti umírá záložní 2. stupeň automatiky na vrtací láhvi. Automatika fučí, vrtačka má málo vzduchu a nevrtá. Nedá se nic dělat, holt příště. Odpojuji vrtačku od láhve, kterou ponechávám na místě s 250bary více než plnou.

Po vyplavání ze sifonu i s Mírou je cesta zpět před sifon 17.14 již "brnkačka". Zbylí členové po dobu našeho pobytu za sifony vyráží na konec Kladenské chodby a zkouší postup v závalu, který je již jen 15m pod úrovní planiny. Avšak ani zde se nedaří, tak skupina končí a vrací se zpět k 17.14, kde jsme se právě vynořili. Balíme a společně si cestou ven užíváme, nespěcháme a kocháme se krásami jeskyně... :-)

Mahony

...

Účastníci akce:

Dan Hutňan, Míra Manhart, Míla Dvořáček, Martin Honeš a spřátelení kolegové Michal Novák (ČSS SZS), Kuba Vokřál (ČSS SZS), Danko (místní jeskyňář)

Hlavní protagonisté - Zdenko Hochmuth (vlevo) a Dan Hutňanfoto: MejlaD © 2014Čajový dýchanekfoto: MejlaD © 2014Pověstný velký traverz nad vodopády......a jeho menší bratříček - traverz nad jezírkemPůvaby Skalistého potokaJazykyČásti s vystrojenou cestouPuklinyStále neobyčejně akční Zdenko HochmuthCestou k sifonu nacházíme mnoho fotogenických prvků...Ledové křídloDrobná výzdobaChodby MoriePotůček na dně puklinyPopraskané sintryVýzdoba v puklináchOdpočinek před akcífoto: MejlaD © 2014Potápěči Mahony a Petr Chmel se strojí do cajků. V pozadí slovenský pomocníkPokud nejde do vody sám Dan, ochotně pomáhá svým kolegůmfoto: MejlaD © 2014I Zdenko rád asistuje potápěčůmNořeníNořeníNež se potápěči vynoří, je možné sledovat další zajímavosti jeskyně...Krápníky v Tomášově Dómu...už lezouMahony vylézá ze sifonu po náročné akciTunýlek k malému traverzuV některých pasážích pomáhají nepříjemné provazové žebříkySvětlo na konci tunelu...foto: MejlaD © 2014Zříceniny na protějším kopciSpokojení muži po akci (zleva Mahony, Dan, Míra)foto: MejlaD © 2014Jak je patrné na detailu, Dan má jeskynní žloutenku a Míra s Mahonym rádi meditují...foto: MejlaD © 2014Na březnové akci se Karol chlubí Mahonyho macatým navijákemMahony (vlevo) a Petr Chmel (vpravo)Naši borci Zanoření do s17.14

Zpět na hlavní výpis

stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://vimeo.com/89159235
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy