Login

Hranická propast - záchrana robota 10.-11.7.2017

Hranická propast - záchrana robota 10.-11.7.2017

Přinášíme exkluzivní zprávu přímo od účastníka záchranné akce podvodního robota GralMarine - Radka:

"Pokračováním spolupráce s členy ZO 7-02 Hranický kras byla pomoc při vytažení uvízlého ROV (podvodního robota - pozn. redakce) ve zúžení na dně Liftu v hloubce cca 200m. S tímto úkolem má pomoci další, tentokrát policejní ROV. Jelikož se jednalo o zajímavou akci, pokusím se ji popsat z pohledu účastníka...

S Tondou jsme na Hranickou propast dorazili po 9. hodině a zapojili se do příprav a transportu potřebné techniky. Objemné boxy s komponenty policejního ROV byly tak velké, že nešly protáhnout vstupní brankou a tak se vše vybalilo a takto nanosilo k vrátku a dále svezlo na plošinu u hladiny jezírka. Následoval běžný materiál s osobním vybavením každého potápěče, lahve, RB atd.

Jelikož motory ROVu mají příkon až 6kW (!) (ROV je komplet napájen z povrchu) musela být použita velká 13kW centrála a cca 120 m dlouhý kabel na 380V. Následovalo tedy i umístění 250 kg vážící centrály na hranu propasti a spuštění prodlužovacího kabelu dolů k vodě na plato, což zrovna taky nebylo záležitostí hodinky. S kabelem se musel po stěně spustit Pepa Lukeš, který ho usměrňoval cestou mezi skalními převisy, aby se nikde nezachytil.

Souběžně s probíhajícím transportem materiálu dolů k vodě se Práškař s Pařezem zanořili a nachystali kladku do 60m společně s lanem pro vytažení uvízlého ROVu. Když jsem se s Tondou dostal k vodě, skoro jako poslední, policejní ROV už byl pod hladinou ve 100 metrech. Bohužel se na velké cívce spojovacího kabelu začalo přidírat na jedné straně kluzné ložisko a 150m kabelu se tak odvíjelo za pomoci čtyř chlapů - byla to celkem fuška s cívkou vůbec trochu otočit. Nakonec jsme to zvládli a dostali policejní ROV až dolů, kde začal hledat uvízlého "kamaráda". Pilot ROVu Martin to měl opravdu zmáknuté a ve složitém terénu se mu dařilo manévrovat. Musím uznat, že orientovat se v prostoru s ROVem a při tom se nezamotat do kořenů, špagátů a vlastního kabelu, není vůbec jednoduché a chce to opravdu zkušenosti.

Přeci jenom se ukázalo, jak je to náročná operace. Lano, kterým měl být uvízlý ROV vytažen, se někde v nedohlednu zachytlo a tím pádem nebylo použitelné. Navíc se začal hodně vířit sediment ze dna a místy nebylo nic vidět. Několikrát se ROV zachytil o větve a klády, ale vždy se mu podařilo se vyprostit.

Po hodině hledání jsme zahlédli žlutý stín a několik měsíců uvízlý ROV GRALmarine byl lokalizován v hloubce 195m. Jelikož vyprošťovací lano s karabinou bylo zamotané a nepoužitelné, bylo rozhodnuto, že policejní ROV zachytne uvízlého do mechanické ruky a vynese ho vzhůru. Bohužel se ukázalo, že uvězněný ROV je chycen do větví za vlastní optický kabel a navíc i do fixní vodící šňůry a bude nutné jej vystříhat.

Vše se podařilo a oba ROVy už stoupají vzhůru. Když byly v hloubce 120m, ztratil Martin obrazový kontakt s policejním ROV a vše přestalo fungovat. Bylo zjištěno, že do zařízení nejde šťáva, porucha byla na dlouhém přívodním el. kabelu. Už to vypadalo, že se budeme muset ponořit k nefunkčním aparátům do 120m, upevnit je na lano a pokusit se je vytáhnout. Naštěstí jsme měli v záloze malou 2kW centrálu, tak jsme jí zkusili. Ta však byla schopná napájet kameru a světlo, ale motory jeli jen na sotva 10%. Po obnovení přívodu proudu a zapnutí monitoru se objevila otevřená mechanická ruka a zachráněný ROV nikde. Všechny zamrazilo. Po minutě hledání se ztracený stroj objevil o 3m níže a visel za optický kabel, který byl s největší pravděpodobností zamotaný do přívodního kabelu zachránce. S maximální opatrností se podařilo ztracence opět zachytit rukou. Za těchto podmínek přišla na řadu hrubá síla a oba stroje jsme začali vytahovat za tlustý přívodní kabel policejního ROVu. Vše bylo současně kontrolováno kamerou abychom nenapáchali víc škody než užitku a nepřišli o oba stroje.

Po dosažení 70 metrů se roboty zachytly o skalní převis a dál nešlo pokračovat. Musíme dolů, rozplést zamotané kabely a oba ROVy vytáhnout.  Nad propastí se začalo už stmívat a do toho se přidal déšť. Další postup jsme nechali na druhý den.

Téměř celou noc pršelo a podmínky v propasti a okolí byly "komplikované". Slézt dolů po bahnitém tobogánu k jezírku a přitom se "nezabít"…

Do vody jdeme společně s Tondou a Čanisem, úkol zněl jasně - dva ROVy - rozmotat a vytáhnout nahoru. Ještě s námi jdou Myšák a Pepa, budou provádět obrazový záznam.




Samotné potápění a vyproštění strojů proběhlo bez nějakých komplikací. Snad jen, když jsem chtěl vyřezat optický kabel zamotaný do kladky a vyprošťovacího lana rozpadnul se mi DIR nožík na spousty malých kousků. Toník to ale obratem vyřešil jeho suprtrupr vyřezávačem. Prověřte si svoje DIR nožíky, jelikož když ho máte několik let v pouzdře a pak jej chcete použít, může se plastové madlo rozsypat na kousky.

Když jsme s Tondou, jako poslední, vylézali z vody na plošinu, oba stroje byly již venku z vody a začalo uklízení a transport veškerého matriálu z propasti. Všude to vypadalo jak na "Woodstoku" - bláto, bláto a zase bláto. Navíc jsme začali řešit, jak se dostaneme s auty naloženými materiálem přes rozmáčené pole, protože z kopce na bahnité klouzačce to opravdu jede. Ale než se podařilo vše naložit, vykouklo slunce a opřelo se do rozmáčené cesty. Stejně byla jízda nebo spíš driftování z kopce přes pole "zábavné".

Zachráněný ROV GRALmarine - šampion, který v loňském roce "učinil" Hranickou propast nejhlubší na světě - byl až na vybité baterie na první pohled v pořádku. Nebyl zaplavený, jen vnější obaly kabelů byly od rok působícího vysokého tlaku pěkně pomačkané.

Celá akce dopadla dobře a i přes drobnější komplikace se vše podařilo, jak mělo. Můj obdiv patří Martinovi, pilotovi policejního ROVu, bez jehož šikovnosti a zkušenosti s ovládáním stroje by se to nejspíš nepodařilo."

Radek

...

 

  

Policejní robot není žádný drobeček Řídící pult, je zřejmé, že řízení ROV není sranda Transport velké kabelové cívky lanovkou Testy na suchu před akcí Spouštění kabelu 380 V za asistence lezce Detailní pohled na šikovnou ručku robotu SeaEye  Ostrá akce, řídící středisko Pilot podvodního dronu Martin se musí soustředit na každý pohyb Kontak! Ještě však není vyhráno... Čtyři chlapi bojují se zaseknutou cívkou Zachráněný robot, který učinil svým objevem Hranickou propast nejhlubší na světě je opět v rukách svého šťastného majitele (stojící vlevo, vpravo je Tonda)

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign