Login

Sobota 27.5.2017: exkurze Orty

Sobota 27.5.2017: exkurze Orty

Když slovo dalo slovo, nakonfigurovali jsme víkend a před nedělní akcí v Chýnově se vypravili ještě na zajímavou exkurzi do kaolínového dolu Orty na předměstí Českých Budějovic. Těžba sahá do druhé poloviny 19. století, kdy potřeboval továrník Hardtmuth pro svojí tehdy mladou Koh-i-noorku horninu k výrobě porcelánových produktů. V oblasti postupně vznikl poměrně rozsáhlý komplex 3 těžebních prostor nazvaný Hosín I, II a III.

Téměř pravoúhlé uspořádání chodeb a značná rozloha dolu vyžadovala alespoň napoprvé trochu obezřetnosti při orientaci, mapa určitě nebyl špatný parťák. Výšku některých chodeb odhadujeme asi na 5 metrů, ale jsou střídány i nižšími pasážemi. Šířka chodeb je rovněž proměnlivá. V systému Hosín II převládají spíše větší prostory, naopak Hosín I je spíše útulnější. Na některých místech zůstává stojatá voda a podle naplavenin a čáry na stěnách se její vydatnost v průběhu času mění. Samostatnou kapitolou je pak Hosín III, který je zjevně zaplavován intenzivněji. Prostory jsou značně zabahněné, obtížně dostupné a nepůsobí nijak stabilně ve srovnání s jedničkou či dvojkou.

Velmi působivá technická památka v nás jistě zanechala hluboký zážitěk z rozsáhlých prostor i netradiční bílé barvy stěn. Podzemí však bohužel není navštěvováno jen zájemci o montanistiku, ale také vandaly. Sprejované nápisy, čurbes na počvě i smrad z kouře zrovna není ideální vizitkou jejich inteligence. O bezpečnosti a stabilitě stěn narušených sochařskými výtvory a o poničené památce by se dalo také diskutovat.

Jak jsme se později dozvěděli, byl dokonce vypracován projekt na zvelebení a oficiální zpřístupnění této hodnotné technické relikvie, který by jednak zohlednil bezpečnost návštěvníků, ale též zajistil údržbu a ochranu dolu. Jak se však zdá, není prozatím zájem ze strany kompetentních úřadů. Škoda...

DrK

...

Spoluautor a duchovní otec exkurze Zbyněk dumá nad propadyfoto (c) DrKozel 2017Téměř pravoúhlé uspořádání chodebfoto (c) ZbyněkKaolínový důl Orty u Českých Budějovicfoto (c) ZbyněkUmění, vandalismus nebo umělecký vandalismus?foto (c) ZbyněkAndělé na kůru...foto (c) ZbyněkPosezení na závalufoto (c) ZbyněkSiluetafoto (c) Petr ChmelTypický tvar odtěžených chodebfoto (c) ZbyněkNejzazší křižovatka Hosín III - jezero Harmonion foto (c) ZbyněkErozefoto (c) Petr ChmelPetrova Stínová kompozicefoto (c) Petr ChmelPetrova Červeno bílá kompozicefoto (c) Petr ChmelPetrova Hluboká kompozicefoto (c) Petr ChmelBez mapy je bloudění v labyrintu poněkud méně sebejistéfoto (c) Petr ChmelNe každá chodba v Ortech má výšku 5 metrů...foto (c) Petr ChmelDolaďování plánu před vstupem do systému Hosín IIIfoto (c) Petr ChmelStabilita díla není ve všech místech úplně ideálnífoto (c) Petr ChmelHladina vody se v průběhu času zjevně měnífoto (c) Petr ChmelKaolínový akt - Karolína v kaolínufoto (c) Petr ChmelLeckdo ho hledá a on je zatím zdefoto (c) Petr ChmelBesídka zvláštní školy: zleva Cháron(České Budějovice), Lemi jr., Petr Chmel, Ráfa (Polsko), Zbyněk, Karolína, ležící spící DrKozelfoto (c) samospoušť 2017

Zpět na hlavní výpis

 https://speleoaquanaut.cz/clanek-setkani-ekra-2022-a-40-let-vyroci-szs-1-473
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://vimeo.com/89159235
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy