Login

Sobota 27.5.2017: exkurze Orty

Sobota 27.5.2017: exkurze Orty

Když slovo dalo slovo, nakonfigurovali jsme víkend a před nedělní akcí v Chýnově se vypravili ještě na zajímavou exkurzi do kaolínového dolu Orty na předměstí Českých Budějovic. Těžba sahá do druhé poloviny 19. století, kdy potřeboval továrník Hardtmuth pro svojí tehdy mladou Koh-i-noorku horninu k výrobě porcelánových produktů. V oblasti postupně vznikl poměrně rozsáhlý komplex 3 těžebních prostor nazvaný Hosín I, II a III.

Téměř pravoúhlé uspořádání chodeb a značná rozloha dolu vyžadovala alespoň napoprvé trochu obezřetnosti při orientaci, mapa určitě nebyl špatný parťák. Výšku některých chodeb odhadujeme asi na 5 metrů, ale jsou střídány i nižšími pasážemi. Šířka chodeb je rovněž proměnlivá. V systému Hosín II převládají spíše větší prostory, naopak Hosín I je spíše útulnější. Na některých místech zůstává stojatá voda a podle naplavenin a čáry na stěnách se její vydatnost v průběhu času mění. Samostatnou kapitolou je pak Hosín III, který je zjevně zaplavován intenzivněji. Prostory jsou značně zabahněné, obtížně dostupné a nepůsobí nijak stabilně ve srovnání s jedničkou či dvojkou.

Velmi působivá technická památka v nás jistě zanechala hluboký zážitěk z rozsáhlých prostor i netradiční bílé barvy stěn. Podzemí však bohužel není navštěvováno jen zájemci o montanistiku, ale také vandaly. Sprejované nápisy, čurbes na počvě i smrad z kouře zrovna není ideální vizitkou jejich inteligence. O bezpečnosti a stabilitě stěn narušených sochařskými výtvory a o poničené památce by se dalo také diskutovat.

Jak jsme se později dozvěděli, byl dokonce vypracován projekt na zvelebení a oficiální zpřístupnění této hodnotné technické relikvie, který by jednak zohlednil bezpečnost návštěvníků, ale též zajistil údržbu a ochranu dolu. Jak se však zdá, není prozatím zájem ze strany kompetentních úřadů. Škoda...

DrK

...

Spoluautor a duchovní otec exkurze Zbyněk dumá nad propady foto (c) DrKozel 2017Téměř pravoúhlé uspořádání chodeb foto (c) ZbyněkKaolínový důl Orty u Českých Budějovic foto (c) ZbyněkUmění, vandalismus nebo umělecký vandalismus? foto (c) ZbyněkAndělé na kůru... foto (c) ZbyněkPosezení na závalu foto (c) ZbyněkSilueta foto (c) Petr ChmelTypický tvar odtěžených chodeb foto (c) ZbyněkNejzazší křižovatka Hosín III - jezero Harmonion  foto (c) ZbyněkEroze foto (c) Petr ChmelPetrova Stínová kompozice foto (c) Petr ChmelPetrova Červeno bílá kompozice foto (c) Petr ChmelPetrova Hluboká kompozice foto (c) Petr ChmelBez mapy je bloudění v labyrintu poněkud méně sebejisté foto (c) Petr ChmelNe každá chodba v Ortech má výšku 5 metrů... foto (c) Petr ChmelDolaďování plánu před vstupem do systému Hosín III foto (c) Petr ChmelStabilita díla není ve všech místech úplně ideální foto (c) Petr ChmelHladina vody se v průběhu času zjevně mění foto (c) Petr ChmelKaolínový akt - Karolína v kaolínu foto (c) Petr ChmelLeckdo ho hledá a on je zatím zde foto (c) Petr ChmelBesídka zvláštní školy: zleva Cháron(České Budějovice), Lemi jr., Petr Chmel, Ráfa (Polsko), Zbyněk, Karolína, ležící spící DrKozel foto (c) samospoušť 2017

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign