Mejlovo zajímavé ohlédnutí za veleúspěšnou akcí SKRZ
Traverz z Nové Rasovny vedl přes 6 sifonů. Prvním sifonem na cestě je Macošský sifon, který je sice od Macochy nejdále, ale již kolem roku 1816 byla formulována teorie, že ponor Bílé vody souvisí s výtokem Punkvy.
Sifon se zdál klíčem k cestě na Macochu a proto byl pojmenován Macošský. Přes intenzivní čerpací pokusy Karla Absolóna a první potápěčské pokusy se nakonec sifon podařilo prostoupit až v roce 1983. Sifon je v současnosti poměrně jednoduchý, ale v průběhu objevování byl často zavřený štěrkem, který se v závislosti na povodních jeskynní přesouvá.
Další v řadě je sifon Belgický, jméno dostal dle objevitele z Belgie. Ponor se
podařil rovněž v roce 1983, následně byl sifon i vyčerpán. Sifon je jednoduchý a prostorný, komplikací je jen cesta k němu, kde je nutné v Chodbě potápěčů
překonat několik horizontálních a vertikálních plazivek, a to v kompletní výstroji i s lahvemi.
Cesta pokračuje dále jeskyní Spirálka, ze které odbočuje malé okno, za kterým
začíná sifon do 13C. Ponor začíná z malé hladiny (poznámka Jirky Hovorky: objev byl přes propast Fetanka, asi 6 m na SRT). Na trase je to nejsložitější sifon a jeho vyvázání před samotnou akcí si vyžádalo 5 akcí přípravných. Sifon nás potrápil i během vlastní akce. První pokusy o propotápění proběhly již v roce 1964, vlastní propojení proběhlo opět v roce 1983.
V jeskyni 13C byla řada sifonů, které však byly sestříleny ještě v dobách "agresivního" objevování. Do jeskyně Stará amatérka tak zbyl jeden sifon, opět propotápěný (kdy jindy než) v roce 1983. V té době panovaly dobré podmínky (poznámka Jirky Hovorky: čistá voda = 10-15 m viditelnost po holomrazech) a rovněž probíhal velký potápěčský tábor. Zároveň se tenkrát do průzkumu zapojili nově vycvičení jeskynní potápěči, např. i ze Speleoaquanautu.
Ve Staré amatérce se pak voda po čase ztrácí a potápěči pokračují nízkou povodňovou chodbou, která končí Povodňovým sifonem. Sifon není na aktivu (hlavní tok řeky) a tak je v něm průzračná voda. Sifon byl proplaván již v roce 1969 a za ním byly objeveny prostory Nové amatérské jeskyně.
Po vynoření jdeme ještě chvíli po čtyřech, než se zvedne Chodba samoty a
dostáváme se do velkých prostor. V Katedrále Jiřího Šlechty přespáváme v Bivaku a druhý den se vydáváme na zbylý úsek trasy.
Před Macochou se strojíme do Předmacošského sifonu, zde je název zcela
očekávatelný, je to nejdelší a nejhlubší sifon na trase. Sifon plaveme 25 minut,
max. hloubka je 18,4 m a cestou nás přes předchozí přípravy překvapuje přetržená vodící šňůra. Situaci překonáváme a před námi ji již jen plavání na vodní plavbě.
"...Na první část trasy nám stačilo 2x7 litrů, spotřeba cca 100 Atm z každé lahve, na Předmacošský sifon bereme raději 2x12 litrů, kdyby byly nutné větší opravy šňůry( což nastalo )..."
Těmito slovy od Petra Chmela jsme byli vtaženi do akce, která měla pracovní
název SKRZ a jsme hrdí, že jsme účastí našeho klubu Speleoaqunaut mohli přidat malý kousek do tak složité skládačky. Ale tady si dovolím dát skromnost trochu stranou, jelikož jedním ze tří hlavních aktérů potápěčů byl i náš Petr.
Celou akci TRAVERZ plánoval Honza Sirotek spolu se svými nejvěrnějšími už pár měsíců, během nichž se musela logisticky připravit součinnost desítek jeskyňářů z mnoha ZO (základních organizací České speleologické společnosti) a opravit vodící šňůry v několika úsecích jeskyně. A pak už jen vybrat dobrý termín, který bude slabý na dešťové srážky, aby nezaplavily jeskyně množstvím vody, které by ztížilo a na několika místech by i neumožnilo proplavání sifonů.
Účast našich dalších dvou členů na této ojedinělé a předtím nikdy neuskutečněné akci spočíval v pomoci zanesení vybavení do jeskyně 13C ve čtvrtek Mírou Manhartem a poté ještě v pátek s transportem mnoha batohů k hladině Bílé vody hluboko v jeskyni Nová rasovna (kde vše začínalo). A aby toho Míra neměl málo, tak se zúčastnil ještě ten den v roli osvětlovače natáčení transportu vybavení v suché části jeskyně Stará amatérka. Na mě zbylo jen se pokusit natočit část Velkého traverzu II (pracovní název akce) mezi zatopenými sifóny tamtéž.
Nesmím opomenout zmínit účast Jirky Hovorky, nestora, který se podílel na této povedené akci hned dvakrát, poprvé již roku 1983 jako člen Speleoaqunautu, a to tím, že propotápěl poprvé sifon mezi jeskyní 13C a Starou amatérskou jeskyní (poznámka Jirky Hovorky: a dále propojil sifon Fetanka ve Spirálce do 13C a dále sifon Belgický (Spirálka do Chodby potápěčů)). A letos jako pamětník a celoživotní milovník jeskyní.
Akce Traverz dopadla na výbornou, kluci se po dvou dnech vynořili ve stejném počtu jako se zanořili, prostoupili 7,5 km jeskyní, proplavali všechny náročné sifóny a potvrdili, že čeští jeskyňáři jsou stále na špici světového jeskynního potápění. Jelikož ten, kdo se někdy potopil do moravských jeskynní, ten ví. :-)
Petr & Mejla D.
poznámky: Jirka Hovorka
...