Login

Hospodářské noviny IHNED.cz

Hospodářské noviny IHNED.cz

Čeští speleologové objevili čtvrtou nejdelší zaplavenou jeskyni. Jmenuje se K´oox Baal

Čeští a slovenští speleologové na mexickém poloostrově Yucatan uspěli v průzkumu podzemí. Po devíti letech objevili čtvrtou nejdelší zatopenou jeskyni na světě, jmenuje se K´oox Baal.

Jeskynní komplex K´oox Baal na poloostrově Yucatán v Mexiku měří přes 56,5 kilometru. Prokázal to výzkum českých speleologů, kteří v oblasti společně se slovenskými kolegy bádají od roku 2009.
Nový objev Čechů už zařadila před pár dny mezinárodní společnost Quintana Roo Speleological Survey do žebříčku nejdelších jeskynních systémů světa.

Systém K´oox Baal původně měřil 36,7 kilometru. V prosinci se ale podařilo nalézt jeho propojení s menším systémem Tux Kupaxa dlouhým asi 20 kilometrů. Podle zažitého zvyku se proto Tux Kupaxa stal součástí K´oox Baal.

e pravděpodobné, že další výzkum pomůže speleologům K´oox Baal posunout na třetí příčku v žebříčku nejdelších zaplavených jeskyní světa. Asi dva kilometry od K´oox Baal totiž leží zaplavený systém Xunaan Ha, který má přes 51 kilometrů.Pokud se podaří nalézt spojení mezi nimi, stane se i on součástí K´oox Baal, jenž by tak měl téměř 110 kilometrů. Pod Yucatánem je více zaplavených systémů. Nelze vyloučit, že u většiny se podaří objevit propojení.

K´oox Baal má již nyní jedno prvenství - je nejdelším zaplaveným jeskynním systémem, který je také zmapovaný.

"Žádnou z nově objevených jeskyní neopouštíme dřív, než dokončíme její mapu. Je to na Yucatánu bohužel výjimka. Ve výzkumu nám tedy nejde jen o to nalézt něco nového, ale zároveň zaznamenat poznatky a pochopit, jak systém funguje," uvedl jeden z objevitelů Daniel Hutňan.

Svým výzkumem v Mexiku pomáhají speleologové odhalovat i záhady prehistorie. V zaplavených místech našli již sedm koster dávno vyhynulých živočichů. Jednou z nejzajímavějších je kostra lenochoda. Měl by to být dokonce dosud nepopsaný druh.

Příští rok se v Brně uskuteční Mezinárodní speleologický kongres, na němž budou speleologové své výzkumy v Mexiku prezentovat. Na 16. ročníku této prestižní akce se na brněnském výstavišti sejde přes 2500 jeskyňářů z celého světa.
Na území někdejšího Československa se konal jen jednou, v roce 1973 v Olomouci. Brněnský kongres připomene význam speleologie na Moravě, kde byly položeny profesorem Karlem Absolonem základy tohoto vědního oboru.

9.1.2012
Autoři: ČTK
Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-54379050-cesti-speleologove-objevili-ctvrtou-nejdelsi-zaplavenou-jeskyni-jmenuje-se-k-oox-baal

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign