Login

Tajemná Ráfova dlaždice opět nenalezena

Tajemná Ráfova dlaždice opět nenalezena

Ve čtvrtek 7.9.2017 v odpoledních hodinách proběhla již šestá akce v novodobé spolupráci s Chýnováky (21. společná akce v Chýnově celkem - pozn. redakce). Cílem bylo nové zmapování nejvzdálenější a i nejhlubší části zatopené jeskyně a další zaměření Hlavní a Příčné chodby, která je páteří celého systému. Důvod druhého mapování je zpřesnit celkové zaměření jeskyně, na kterém si Franta - šéf chýnovských speleologů - velmi zakládá :-) . No jsme zvědaví na naše odchylky v měření. Dalším neméně důležitým úkolem je instalovat na předem vybraná místa na lajně výrazné body (vyrobené z červených florbalových míčků nastříhnutých tak, aby se mohly nasadit na již nataženou lajnu). Tyto výrazné body jsou důležité pro softwarové zpracování 3D mapy z budoucího videozáznamu.

Při vstupu do jeskyně jsme byli příjemně překvapeni opraveným a nově vybetonovaným vstupem. Po naší rádoby odborné prohlídce a mnohých pochvalných gestech, nám bylo řečeno: "To je pro vás chlapci, aby se vám pěkně lezlo." S těmito slovy jsme slezli do vstupní blátivé plazivky. V šesti lidech probíhal transport bez problémů a rychle, vytvořili jsme hada a nadvakrát jsme dvojitou potápěčskou výstroj dopravili k hladině. Je už znát, že jsme tam "skoro jako doma", člověk už ví, kde se zapřít, kde odpočinout a o který výstupek se vždy praští do hlavy!

Vlastní potápění jsme pojali jako dva sólo ponory. Petr rychle a bez velkého kalení projel na konec Příčné chodby k takzvaným Hodinám, kde začal mapování podél předem natažené lajny z minulé akce. Práce mu vcelku šla od ruky, což bylo vidět na záběrech z GoPro kamery, kterou měl na helmě. Na záběrech jsme viděli i zajímavé geologické útvary z kterých jsou Chýňovští vždy velice nadšeni. Po přeměření je Spodní chodba dlouhá 31m a dosažená hloubka je 43,4m!

Mezitím Pepa od hladiny Homolova jezírka mapoval Hlavní chodbu a pokračoval Příčnou chodbou. Místy byla práce dosti náročná, to když ho ve strmých částech Příčné chodby začal předjíždět kal, který si potápěč sám (i při sebevětší snaze nekalit) strhnul a neviděl na mapovací tabulku ani počítač. Při zpáteční cestě, standardně v nulové viditelnosti, byly na předem určené body nasazeny červené míčky.

Závěr potápění a zpětný transport ven z jeskyně proběhl bez problémů.


Akce byla zakončena v místní klubovně při čaji, kávě a výborném domácím štrůdlu, který nám upekla Hanička, místní jeskyňářka a velká pomocnice s transportem při minulých akcích. Po zhlédnutí videí, předání naměřených údajů, nezbytném debatování nad dnešním dnem a odvedenou prací jsme usoudili a Franta to potvrdil, že příští akce bude finálová a dojde k hlavnímu filmování podél natažené trasy s nasazenými červenými body. Tím dojde k vyvrcholení naší společné usilovné práce v podobě 3D mapy.

A Ráfova dlaždice opět nenalezena...

Pepa Kanta

 

Akce se zúčastnili

za Speleoaquanaut:
potápěči
Petr Chmel, Josef Kanta

podpůrný team
Rafa Krzewinski, Jan Hornych (host)

za Chýnovské jeskyňáře:
František Krejča, Luboš Hájek

...

 

Transport potápěčské techniky k jeskyniChýnovští jeskyňáři čekají na potápěčeMezi tím potápěči mapujíNejzažší bod Chýnovské jeskyně - PilířPepa si připravuje florbalové míčky - budoucí body k 3D mapováníChmelův aktOmejvačka po ponoruTihle dva nikdy nezklamou...

Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy