SARDINIE 2019 - On-line
Každoroční expedice do jeskyně Bue Marino začala. Ve středu 25. září 2019 v pozdních večerních hodinách vyjel tým českých speleopotápěčů z Prahy na dlouhou cestu. Přes italské Livorno a dále nočním trajektem, aby v pátek dorazil na ostrov Sardinie ve Středozemním moři. V Dómu blonďaté dámy ve vstupu do jeskyně Bue Marino pak jeskyňáři už rutinně staví základní tábor.
Letošní skupina je o něco komornějšího složení (Míra i DrKozel vynechávají účast ze zdravotních důvodů). Účastní se jí ovšem opět jak česká tak slovenská odnož. Za náš klub jsou vedle náčelníka Dana Hutňana přítomní Radek Teichmann, Tonda Ptáček, Petr Chmel, Mejla Dvořáček, Rafal Krzewinsky, Jarda a Mates Bečkovi, Martin Hutňan, Roman Macík.
sobota 28.9.2019
Martin s Rafalem jako potápěči a doprovod Maco s Matesem odnášejí beeps hluboko do útrob jižní větve Bue Marina, aby ve spolupráci se suchou slovenskou skupinou ověřili aktuální průběh léta kopané šachty Buko. Na šachtě se spolupracuje společně s italskými jeskyňáři a jejím úkolem bude průchod právě do vzdálených pasáží za Hassenmayerův sifon.
Druhá skupina - Petr a Mejla - zahájili 3D mapování severní větve Bue Marina. Progresivní, moderní metodu již s úspěchem aplikujeme pod vodou(!) v několika českých jeskyních. Letos však poprvé úročíme naše zkušenosti i v zahraničním jeskynním systému. Věříme, že se do budoucna stane jedinečné 3D mapování samozřejmostí při sbírání informací z podzemních prostor.
neděle 29.9.2019
Dnes český expediční tým pod vedením Dana Hutňana, operující na Sardinii v jeskynním systému Bue Marino zaznamenal první zajímavé objevy.
Dvojice Dan (Speleoaquanaut) a Paľo (ze slovenské skupiny) se vydali zdolat menší, nově objevený komín za 18. sifonem. Úkol se jim podařil, zmapovali vylezené části a v horních partiích skutečně našli perspektivní pokračování systému. Bude prozkoumán na příštích expedicích.
Zbytek týmu zaútočil na dlouho připravovanou a očekávanou akci - průzkum obřího komínu za 20. sifonem pomocí balónu. O balónu jsme psali v samostatném článku (klikni). První pokusy probíhaly již před dvěma lety, ale tentokrát jsme použili sofistikovanšjší zařízení vyrobené speciálně pro tyto účely Ondrou Eremiášem.
Mejla a Petr pokračují ve 3D mapování. Pro efektivnější pohyb používají podvodní skútr.
Všichni členové se ve večerních hodinách v pořádku vrátili z akce do hlavního tábora. Stahují data a budou vyhodnocovat pořízené materiály.
pondělí 30.9.2019
Po včerejším velmi náročném dni se expediční tým českých speleopotápěčů toho času obývající Dóm blonďaté dámy v jeskyni Bue Marino na Sardinii rozhodl pro dnešek zvolnit. Po vydatné Dědečkově snídani (topinkách, sýrovo-česnekové omáčce, zelenině a krůtím mase s vejci) se zaprášilo a nezbyl ani drobek. Část potápěčů se vydala lovit záběry na kameru do nedaleké jeskyně Cala Luna. Zbytek relaxuje, rehabilituje a zejména vyhodnocuje materiál pořízený při včerejším útoku na oba jeskynní komíny. Bohužel je třeba věnovat se i servisu poškozené elektrocentrály a zásadně dobít většinu baterií do světelných zdrojů...
úterý 1.10.2019
Jeskynní potápěči Martin s Petrem a čtyři členové slovenské skupiny pořizují fotodokumentaci v nově objeveném komínu za 18. sifonem Ramo Nord, Bue Marino, Sardinie.
Radek a Tonda připavují na zítra dlouhý a náročný ponor do střední větve jeskyně - do Ramo Mezzo. Tonda jumpuje za 3. sifonem a kontroluje viditelnost vody. Je dobrá.
Dědeček s Matesem pořizují další videodokumentaci v severní větvi.
Pokus Mejly, Maca a Ráfy pořídit videodokumentaci do jeskyně Bel Torrente nedopadl ideálně, nebyly vhodné vizuální podmínky...
středa 2.10.2019
Radek s Tondou se vydali na potápěčský průzkum střední větve - Ramo Mezzo, jeskyně Bue Marino. V minulosti byl v této části podniknut rekordní ponor českých jeskynních potápěčů Radka Husáka a Honzy Žiliny u kterého jsme jako podpůrný tým rovněž asistovali. Následně jsme společně mapovali část suchých prostor objevených na dva tisíce sedmistém metru této vodou zaplavené jeskyně. Pro dnešek Radek s Tondou zvažovali mapování dalších suchých fragmentů. Bohužel se museli po 1 km stráveném pod vodou vrátit z technických důvodů.
Martin, Rafal s Petrem a Macem pracují v Buku spolu se slovenskou skupinou.
čtvrtek 3.10.2019
Dnes se od rána pomalu odpojuje a demontuje technické zázemí expedičního týmu jeskynních potápěčů. Některé součásti výstroje a techniky již nebudou potřeba. Po zkušenostech z minulých let, kdy se ukázalo, že počasí může velmi významně ovlivnit hladký průběh konce expedice, se raději nic neponechává náhodě. Potápění v jeskyních vyžaduje maximální bezpečnost a ani varovné zprávy o počasí nelze brát na lehkou míru.
Přesto ještě Rafal s Tondou prozkoumávají odtokový kanál mezi 19. a 20. sifonem. Je zajímavé, že zatímco v sifonu 19 je sladká voda, tak v sifonu 20 slaná. Tunel začíná velkým průměrem kolem 1,5 - 2 metru, ale postupně se sužuje až do pod vodou obtížně průlezného. Další penetrace proto oba jeskyňáři ukončili.
pátek 4.10.2019
Situace se komplikuje. Zvedají se vlny, které stříkají až do jeskyně. Moře je neklidné a není možné vyjet člunem mimo jeskyni. Podobné situace jsme zažili v minulých letech. Vždy takové počasí značně zkomplikovalo transport expedičního materiáu. Nezbývá než doufat, že se moře uklidní, protože jinak bude nutné odjezd odložit. Probíhají alespoň úklidové práce a balení základního tábora.
sobota 5.10.2019
Včerejší obavy se naštěstí nepotvrdily. Moře propustilo jeskynní potápěče ze zajetí a umožnilo českému expedičnímu týmu odvézt materiál z jeskyně Bue Marino. V pravé poledne už sedí chlapci v přístavní restauraci v Cala Gonone u pizzy.
Závěr expedice Sardinie 2019
- byl pořízen speciální video záznam pro 3D mapování v počátečních partiích Severní větve jeskyně Bue Marino
- byl pořízen videozáznam z komínu za 20. sifonem pomocí speciálně vyvinutého balónu
- byl prozkoumán a zmapován nově objevený komín za 18. sifonem
- byla zaměřena pomocí beepsu vzdálenost mezi šachtou Buko a odlehlou pasáží jižní větve Bue Marina
DrK ve spolupráci s místním zpravodajem Dědečkkem
...