Login

Novinky.cz

01.02. 2012
Novinky.cz

Češi objevují ztracený zatopený svět v Mexiku a slaví úspěchy

Nadšenci z České speleologické společnosti slaví úspěchy. Před několika lety zahájili projekt Xibalba, jehož náplní je objevování a mapování vodou zaplavených podzemních prostor v Mexiku. A jejich úsilí přineslo výsledky. Spojili v jeden celek dvě zkoumané jeskyně, čímž vznikl čtvrtý nejdelší vodou zaplavený systém na světě. Přes 56 kilometrů dlouhý K’oox Baal mapovali systematicky od roku 2003.
Dvoutýdenní práce na přelomu listopadu a prosince se vyplatila. Během 14 dnů zmapovali 1460 metrů nových prostor a splnili tak jeden ze svých dílčích cílů. Týmu se podařilo zmapovat jeskyně Ko´ox Baal o 36 741 metrech a Tux Kupaxa, která má 19 850 metrů.

Čeští a slovenští speleologové pracují na mexickém Yucatánu už 9 let. Za tu dobu uskutečnili do yucatánské džungle 12 expedic. Působí v oblasti mezi známým turistickým letoviskem Playa del Carmen a romantickým Tulumem.
Zaplavené jeskyně v Mexiku nejdelší na světě

Zdejší zaplavené jeskynní systémy jsou nejdelší na světě. Ox Bel Ha je dlouhý 231 km, Sac Actun 216 km, Dos Ojos 81 km. Na čtvrté místo se dostal právě systém objevený českými a slovenskými speleopotápěči. Objevená jeskyně má ale i jedno světové prvenství. Díky podrobnému zmapování se stala nejdelším vodou zaplaveným systémem, který má svoji mapu.

„Našim obrovským úspěchem je nález kosterních pozůstatků prehistorického lenochoda. Tato zvířata žila v tehdy ještě suchých jeskyních před více než 12 tisíci lety. Podle odborníků se u našeho nálezu jedná o nový rod a druh," řekl Novinkám speleolog Daniel Hutňan.

V únoru chystají další expedici
Další objevy ještě čekají na to, až budou mít čeští a slovenští speleologové opět čas vyrazit na místo. Nejbližší expedice se chystá na únor 2012. On-line zpravodajství bude na stránkách www.speleoaquanaut.cz

vyšlo 1.2.2012 v 19:30 na: http://www.novinky.cz/koktejl/257687-cesi-objevuji-ztraceny-zatopeny-svet-v-mexiku-a-slavi-uspechy.html

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign