Návrat do Mexika - expedice 2014
I o nálezu kosterních pozůstatků z fotografie se dočtete v článku o právě ukončené únorové expedici v Mexiku...
Od 10.2. se skupina českých a slovenských speleologů potuluje yucatánskou džunglí a snaží se navázat na předchozí expedice v této oblasti. Nejenom potápění je však cílem jejich snahy. Cílem se stalo především nalezení nových cenotů, které by otevřely brány do podsvětí!
Celá skupina se rozdělila na dvě menší – moravskou ve složení Zdenál Motyčka, Honza Sirotek a Radek Jančar, druhou tvoří Dan Hutňan a slovenská část expedice: Karol Kýška, Michal Plankenbuchler, Tomáš Urban, Erik Kapucian, Ivan Poláček a Zolo Agh. Cílem je oblast v okolí Koox Baalu, nejdelšího systému prozkoumaného a zmapovaného českými speleopotápěči.
Na severozápad od známých chodeb nalezla první skupina nový cenot, který dostal jméno Sootshool. Několik dní objevování nepřineslo připojení ke Koox Baal, ale podařilo se objevit 640 metrů nových prostor. Další dny se Moraváci věnovali hledání nových vstupů na jihovýchodě systému Koox Baal a i tady byli úspěšní. Cenot Wabaaxyan je přesně v místech, kde lze očekávat spojení Koox Baal a 82 kilometrů dlouhého systému Dos Ojos. Zatím však zůstává nepřipojen jak k jedné, tak ke druhé straně. Jeho délka se za několik dní intenzivní práce prozatím zastavila na 1140 metrech.
Slováci s Danem začali ve známých cenotech Zebra a Chac Ha. Jsou to jedny z prvních cenotů, které v této oblasti čeští speleopotápěči explorovali. Vzdálenost obou cenotů od auta přesahuje jeden kilometr a nošení věcí je úmorné. Hezkým výsledkem skončila práce v Chac Ha. Cenot s krásným mayským hrncem asi 50 metrů od vstupu do jeskyně se povedlo Danovi a Karolovi připojit těsnými plazivkami k cenotu Zebra a ten tak dosáhl celkové délky 1930 metrů.
Další aktivita slovenských hledačů cenotů se přesunula na severovýchod od Koox Baal do oblasti, která je nedaleko bažinatých částí džungle. Znamenalo to ale nasadit dlouhý krok.... Až čtyři kilometry od místa parkování musí jeskyňáři šlapat chodníkem plným přepadů, kamenných stupňů a kořenů. Nalezli ale zemi zaslíbenou. Hledači se vrátili s očima navrch hlavy.
Pět nových cenotů znamenalo změnu strategie. Vzdálenost pro nošení strašidelná, ale vůle po nových objevech obrovská. Denně nosíme jak soumaři, denně pronikáme do nových prostor, denně se kluci vracejí z krátkých výběhů do okolí s informací o nových cenotech. Snažíme se v každém z nich nahlédnout do podzemí. Všude to pouští a tak se na mapě objevují nové čárky, značící místa, kudy se pod povrchem pohybovali potápěči.
Dan, Karol a Michal objevili v podzemí celkem 2 km chodeb. Na to, abychom prozkoumali vše nově nalezené, nemáme dost času. Tak snad poslední den, který nás při společné exploraci čeká, přinese další poznání!
Poslední den společné explorace se slovenskou částí expedice jsme věnovali mapování nově objevených cenotů a nahlédnutí do jejich vodou zaplavených částí. Dan s jednou lahví zkoušel proniknout za vstupy, které tvořily ve všech případech krásné suché prostory.
První z objevených jeskyní jsme nazvali Tri bazény. Danovi se povedlo projít do podvodní jeskyně až na třetí pokus. Natáhl 115 m šňůry, jeskyně dál pokračuje několika možnostmi. Slováci pod Karolovým vedením zatím krásně vyzdobenou jeskyni s průzračnými jezery zmapovali.
Další potápěčský pokus se uskutečnil v jeskyni nazvané Kostry.Tato začíná krátkou suchou částí s jezírkem. Bílým pískem vystlané dno jeskyně pokračuje i pod hladinou. Tady Dan natáhl dvě šňůry a obě cesty přinesly nádherné překvapení! Na několika místech se tady nachází kosti lenochodů. Úplné pohřebiště těchto prehistorických býložravců.
Nejkrásnější suchou část nalezli speleologové v posledních dvou jeskyních: Jaskyňa netopierov a Stix jsou svědkem toho, že tyto jeskyně skutečně nikdo nenavštěvuje. Množství velkých netopýrů doprovázelo objevitele při průniku podzemní řekou. Na několika místech je možné pokračovat v průzkumu pod vodou. Dan už ale neměl šňůru, takže výzva objevů počká na další expedici. Největší zásluhu na nových objevech mají slovenští sekáči Tomáš Urban, Mišo Plankenbuchler, Erik Kapucian a Ivan Poláček. Mapovací práce na suchu organizoval Karol Kýška a pod vodu nahlédl Dan Hutňan.
...