Login

Mexiko, Yucatan ´24 a nový instruktor Tom

Mexiko, Yucatan ´24 a nový instruktor Tom
Letos přilétáme do Mexika s Tomem Burianem už v únoru. Čekají nás tu skoro dva měsíce práce jak s komercí tak při výcviku jeskynních potápěčů a určitě najdeme čas i na případné objevy. Výhodou cestování nalehko jen s příručním zavazadlem je, že opouštíme letiště už za 45 minut a ne za několik hodin strávených čekáním na bágly a jejich následným kontrolováním místními úřady. Po příjezdu do Tulumu vyzvedáváme našeho nového Hiluxe o kterého se nám tu kamarád stará a jedeme se ubytovat. Díky majitelce hotýlku, kde už několikátý rok bydlíme, máme naše potápěčské věci naskládané u apartmánu a v lednici vychlazené Dos Equis a Tequilu na uvítanou.
 
O den později přilétá první skupina v níž je i Anička, Martin a Maco. Dva týdny potápění v jeskyních, převážně odpočinkové ponory za krásami Yucatanského podzemí. S Tomem nezahálíme ani při průvodcování a dokončujeme technickou mapu stávajícího stavu šňůr v původním systému Tux Kupaxa.
 
Druhý turnus jsou jen kavernový potápěči a je jich hodně, takže musíme začít makat a dělat průvodce pouze v kavernách. Hrozná pakárna, ale je to třeba tak se usmíváme a zároveň skřípeme zubama, že nemůžeme do jeskyně. Jediná možnost je když mají day off, ale to už toho máme plné zuby i my a dáváme off-počinek taky.

Konečně mají dopotápěno, posíláme klienty na památky, ať si taky užijou Mexiko nad vodou. V průběhu práce s kavernistama se poznáváme s místním průvodcem Krisem, který by rád s námi do jeskyně trochu dál než je zvyklý. Domlouváme s Kimem z Protecu skůtry a na čtyři lahve jedeme do cenotu Kot Be, kde se pokusíme prorazit dál na západ, kde je volný prostor. Dostáváme se po hodině a půl na konec šňůry a zkoušíme pokračovat. Čistě na západ je to uzavřené a nepouští to. Budeme muset zkusit stočit se trochu na jih a hledat cestu tam. Možnosti jsou. Bohužel nás omezuje množství plynu v bokovkách tak po dvou hodinách otáčíme k návratu. Nepodařilo se nám sice prorazit dál, ale víme, že cesta tam vede. Po 4 hodinách se vynořujeme v pořádku zpět v cenotu Kot Be. Ještě se sem musíme vrátit, ale je to děsně daleko.
 
Přijíždí další skupinka, kde je mimo jiné Libor, který s námi jezdí už mnoho let a Pepa, který je Technical Cave Instructor Trainer. Tentokrát nás čekají dva kurzy jeskynního potápění. Jeden Technical Full Cave a jeden Technical Cave Instructor který dělá Tomik.

V průběhu kurzování zkoušíme prolézat všemožné díry a daří se nám najít nový cenot z vody. Pracovní název "Ledový" protože na hladině byla silná vrstva vysráženého sintru a vypadal jak zamrzlý. Zkoušíme z něj další možnost která ovšem po 37m končí na další šňůře, která cenot obchází. Druhý den se daří najít malý průlez, za kterým se otevírá chodba ve volném směru. Na dně je jemný kal, který během několika vteřin kalí chodbu do nuly. Čekáme chvilku jestli nám proud trochu nevyčistí cestu. Odněkud to teče, tak se vydáváme proti proudu. Terén se začíná zvedat. Zastavuje nás na chvíli restrikce, kde to vypadá, že budeme muset shodit jednu flašku, ale po chvilce boje nás pouští dál a za pár metrů se vynořujeme v cenotu s poměrně velkým portálem. Dívím se, že o něm nikdo neví. Cenot jsme pracovně nazvali Pepa protože to byl jeho vlastně první ponor v Mexiku. 
 
Další den jsme si naordinovali den volna na odpočinek. Přeci jen toho už máme docela dost za skoro 40 ponorů. Domlouváme s Kimem zas skůtry. Tentokrát na dva dny. Jeden den se chceme jet podívat do Koox Baal na lenochoda. Blbý je, že si moc nepamatuju kde přesně je. Našli jsme ho a přesně zaměřili jeho polohu. Překvapilo nás, že leží o dost dál než jsme si původně mysleli. (údaje jsou samozřejmně tajné) :D
 
Druhý den chceme opět pokračovat v průzkumech dále na západ v Kot Be. Tentokrát trochu víc na sever. Opět čtyři lahve a skůtry. Severozápad nás zklamal byť tam ještě jedna možnost, o které vím, je. Tam je ale třeba víc času a víc lahví a na to už letos nemáme čas.
 
Zbytek pobytu trávíme dokončováním kurzů. Závěrečný ponor se jdeme rozloučit s Náčelníkem. Pietní ponor kdy se vždy cítím divně. Visíme nehybně nad místem kde spočívá Náčelník a tiše se s ním loučíme zas na rok. V tom Pepa vytahuje certifikační kartu Technical Cave Instructor a podává jí Tomovi. Nemohl si vybrat lepší místo kde předat takto vysokou potápěčskou kvalifikaci člověku kterého Dan vychoval od OWDčka. Gratulujeme Tomovi, loučíme se s Náčelníkem pozdravem Perun s Tebou a jdeme slavit...
 
Teď už jen poplatit lahve, sbalit všechny věci a mazat domů. Za dva měsíce toho bylo dost. Zas za rok....
 
Celková bilance letošního Mexika:
Objeveny, zmapovány a zaměřeny dva nové cenoty Pepa a Ledový. (na Mayských názvech pracujeme)
Objeveny možnosti pokračování na západ a severozápad zatím neprozkoumaného Koox Baal.
Zaměřena přesná poloha kostry lenochoda v Koox Baal
Celkově nataženo a zmapováno: 187m.
 
Lemi a Tom
...
 
Potápěč se prochází v lese, přesněji v pralese foto (c) SpeleoaquanautCesty boží jsou nevyzpytatelné foto (c) SpeleoaquanautCenote, Mexico, Yucatan foto (c) SpeleoaquanautKontrola tlaku před ponorem foto (c) SpeleoaquanautPodvodní skůtry připravené k několikahodinové penetraci, Yucatan, jaro 2024 foto (c) SpeleoaquanautZase nějaká díra, Mexiko, Yucatan foto (c) SpeleoaquanautBruntál je taky pěkná díra, ale tahle je na Mexickém Yucatanu foto (c) SpeleoaquanautK těm mexickým je potřeba dostati se kvalitním automobilem značky Toyota HiLux foto (c) SpeleoaquanautPak složit značné množství průzkumného materiálu foto (c) SpeleoaquanautA dále po svých cestou, necestou, lesem i pralesem foto (c) SpeleoaquanautDojít až k zaplavenému cenotu a pokračovat pod zem do země stínů foto (c) SpeleoaquanautNáš nový instruktor jeskynního potápění Tomáš Burian. Gratulujeme foto (c) SpeleoaquanautJe zajímavé jak po ponoru chutná maso! Vegetariánský koutek Lemiho foto (c) Speleoaquanaut

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign