Login

Jak to bylo v Kesselu?

Jak to bylo v Kesselu?Červenec 2017. Po vzoru našich kolegů, kteří navštívili rakouskou jeskyni Kessel už o týden dříve, domlouváme čtyřčlennou skupinu do dvou aut a v brzkých ranních hodinách vyrážíme směr jih. Přestože je pátek, cesta docela odsejpá až do okamžiku, kdy mi auto přestane táhnout a na displeji se objeví nápis Power of engine is reduced. Tak na volnoběh dojedem na nejbližší sjezd a zkušeně otevřeme haubnu motoru. Po třech minutách odborného zírání na běžící motor ho vypínáme a po opětovném nastartování nápis mizí. Asi se budu ucházet o místo v profi servisu...

Poté už cesta probíhala jak měla a za 5 hodin parkujeme 200 metrů od vývěru. Dlouhou dobu byl Kessel považován za samostatný systém až do roku 2003, kdy se jeden český spoleopotápěč Pavel Říha už naštval a po asi dvou letech návštěv Kesselu, kdy si natahal 18ti litrové lahve k druhému sifonu a ve společnosti druhého, Honzy Enčeva, proplavali 64 metrů hluboký a 480 metrů dlouhý sifon až do systému Hirlatz, který patří k nejdelším jeskyním v Evropě.

My takové ambice nemáme, jdeme propotápět první sifon, prolézt úzkou suchou část a podívat se do hlavní 60 metrové studny. A při té příležitosti Petr vyzkouší nově vyvíjený RB přístroj v bokové konfiguraci.

Plán akce je nastaven tak, že první dvojice Petr a Mejla jdou do jeskyně hned po příjezdu a druhá, která přijíždí o něco později, počká až po vylezení první. Systém má sice několik desítek kilometrů, ale Kessel je prostorově skromnější. Tudíž bysme se ve čtyřech ani pořádně nevešli.

Po hodinovém taháni vybavení k hladině sifonu nás přivítá nažloutlá, ne moc čistá voda. Škoda, třeba v druhém sifonu to bude lepší. První sifon proplaveme celkem svižně, i se pokoušíme o fotky, ale čistota vody neni příznivá. Vynořujeme se v suché části a sundaváme ze sebe lahve a pomocí ocelového lanka, které zde natáhli jeskynáři, transportujeme lahve a foťák na druhou stranu k hladině druhého sifonu. Prostorově a velikostně je to pro dvoumetrového chlapa trochu malé a tak jeskyní rezonuje dost sprostá ozvěna. Ale nakonec se po půlhodině daří dotahat lahve k začátku druhého sifonu a hurá do vody. Petr se zanořuje první a já beru foťák a po šňůře, kterou Petr odvíjí z bubnu, ho následuji. Voda není o moc čistější než v prvním sifonu, tak se ani Petrovi nedaří hned napoprvé najít cestu do hlavní 60 metrové studny.

Cestou v kalné vodě potkáváme utrhané zbytky šňůr, je to dost nepřijemné, bohužel síle jarní vody neodolá jen tak něco.

Otáčíme to v 35 metrech hloubky, je to opravdu kalné a není tu co dělat, snad jen se nezamotat do volně visících zbytků šňůr. Voda má 8 stupňů a po půlhodině se těším do plazivky, až se nadáváním zahřeji.

Vynořujeme se po dvou a půl hodinách trochu zklamaní, kluci Rafo a Pepa na nás už čekají nastrojení v jezírku a jsou dychtiví po informacích. Trochu je napínáme a pak stejně jdeme s barvou ven, Rafo je natěšenej, tak na poznámky na čistotu vody nereaguje a pospíchá pod hladinu. Vytaháme cajky, dáváme je sušit na parkovišti a jdem si pro pivo, které chladíme v jezírku a než stihnem otevřít plechovku, objevuje se světlo vracejících se kluků. Jim to trvalo jen dvě hoďky, ale proto, že Pepa rezignoval na vodu a do studny nešel a jak Rafo konstatoval, prý o nic nepřišel, po nás to bylo ještě kalnější. Jsme docela rádi, že se Rafo nezamotal do těch utrhaných šňůr.

Pomáháme klukům s cajkama a pivama z vody a jdem na parkoviště grilovat a vychutnat si chlazené pivko, jelikož na to voda v Kesslu byla dobrá.

U piva vzpomínáme na Pavla Chaluhu Říhu a Honzu Enčeva jak si museli užívat v té mrňavé plazivce s 18ti litrovými lahvemi, no klobouk dolů.

Mejla Dvořáček

...

 

Nepříliš ideální viditelnost v prvním sifonufoto (c) MejlaDPetr pózuje Mejlovi s boční montáží ReBreatherufoto (c) MejlaDPřed vstupem do rakouské jeskyně Kesselfoto (c) MejlaDÚzké pasáže mezi 1. a 2. sifonemfoto (c) MejlaDAutor článku Mejla na selfíčkufoto (c) MejlaDPřetahování cajkůfoto (c) MejlaDVstupní jezírko do sifonu Kessel, Rakouskofoto (c) MejlaDDruhá dvojice speleo potápěčů Ráfa a Pepa se svými mazlíčkyfoto (c) MejlaD

Zpět na hlavní výpis

www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy