Login

Ginnie Springs - jeskynní systém Devil’s Ear a Devil’s Eye, Florida, USA

Ginnie Springs - jeskynní systém Devil’s Ear a Devil’s Eye, Florida, USA

Vstup do jeskynního systému Devil’s Ear a Devil’s Eye se nachází uprostřed komplexu jeskyní, na jižním břehu řeky Santa Fe asi 5 km západně od města High Springs, ležícího na severu Floridy, USA.

Lokalita je dobře přístupná. Na recepci Ginnie Springs Outdoors je nutné předložit platnou certifikaci jeskynního potápěče a zaplatit vstupné, které v tomto případě vychází na cca 22 dolarů. Viz. podmínky na http://www.ginniespringsoutdoors.com/

Je take možný bezplatý vstup po řece Santa Fe, ale pro účely potápění toho asi málokdo využije.

Nesporná výhoda lokality, navzdory vyšší ceně vstupného, je legitimní možnost sólo ponoru a přijatelné podmínky, a to i v případě vysokého stavu vody, což potápění na jiných lokalitách, díky proudu, prakticky vylučuje.
Devil´s Ear, Smolda (c) 2016


Systém má dva vchody, Devil’s Eye (čertovo, chcete-li ďáblovo oko) a Devil’s Ear (ucho), které se nacházejí v těsné blízkosti. Devil’s Eye se nachází ve slepém rameni, které je naplněno křišťálovou vodou z vývěru. Oproti tomu v Devil’s Ear, který se nachází o kus dál na rozhraní slepého ramene a řeky, se voda mísí s říční, což vyvolává místy až strašidelnou atmosféru. Oba vstupy se zakrátko spojují v místě zvaném Galerie (poblíž cedule se smrtkou). V případě silného proudu a v kombinaci s delším ponorem s nutností dekomprese jednoznačně doporučuji volit vstup Devil’s Eye. Je zde výrazně mírnější proud, je prostornější a jsou zde vhodná místa pro přečkání dekomprese i pro více potápěčů.

Systém má více než 9 km zmapovaných částí a není ještě zcela probádán. Na celkem čtyřech ponorech jsem se pohyboval do vzdálenosti 1600 stop (necelých 500m) od vstupu. Hloubka je v této části 27 až 30m, voda průzračně čistá.

Na zhruba 1,5h dlouhý ponor (cca 480m) při poměrně silném proudu mi jako ideální vyšla sidemount konfigurace (2x ocelová 85 cuft na 250 barů) plus jedna S80, vše s EAN 32. Delší ponory doporučuji jednoznačně s kyslíkem a/nebo CCR. Na vzdálenější místa skútr.

Vybavení a plnění je možné obstarat i na místě, doporučuji však navštívit nedalekou bázi Amigos Divers vlastněnou jednou z legend jeskynního potápění Wayneem Kinardem viz. http://www.amigosdivecenter.com/. Zde seženete nejen užitečné rady, ale také vše co potřebujete k potápění. Moje první kroky po příjezdu vedly právě sem a rozhodně toho nelituji.
Devil´s Eye, Smolda (c) 2016


Mapa jeskyně v PDF je k mání zde: http://www.floridacaves.com/Devil1.pdf

Pro představu si můžete prohlédnout dvě publikovaná, dokumentární videa se vstupem a výstupem přes Devil’s Ear a Devil’s Eye.

Zdroje:
http://www.cavediving.com/where/florida/devils.htm
http://www.caveatlas.com/systems/system.asp?ID=21
http://www.floridacaves.com/

Smolda

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign