Login

Chýnov – posilujeme tradici

Chýnov – posilujeme tradici

Speleoaquanaut pracoval v Chýnovských jeskyních už od svých počátků v první polovině 80. let. Jirka Hovorka je považován za duchovního otce podvodního průzkumu v oblasti, Petr Sochor v zatopených chodbách naplaval do 45 metrů hloubky... Další podvodní průzkumy, na kterých se podílel náš tým, byly realizovány po roce 2000 potápěči Danem Hutňanem, Martinem Honešem (+2014), Mejlou Dvořáčkem, Jirkou Čermákem či Petrem Chmelem... V té době byly pořizovány i dokumentační videomateriály zaplavených prostor.

V současné době náš tým opět navazuje na slibnou spolupráci, domlouváme akce, na kterých bychom mohli natočit zajímavé záběry a zároveň poskytnout chýnovským speleologům dokumentaci aktuálního stavu pod vodní hladinou.

Mejla Dvořáček, ač sám tradičně simulující nějaký zdravotní neduh, domlouvá s předáky chýnovského spolku akci hned na začátek roku 2017. V neděli 8. ledna ráno vyráží náše šestičlenná skupina dvěma Oktávkami 4x4 do sněhem zasypaných jižních Čech. Chýnovské jeskyně se nalézají jen několik kilometrů východně od Tábora a jsou historicky prvním turisticky zpřístupněným systémem v Čechách. Byly objeveny v roce 1863 a již v roce 1868 byly otevřeny veřejnosti. Jsou však zajímavé i po geologické stránce, pyšní se světově unikátními nálezy minerálů a i jejich krasové jevy určitě stojí za pozornost...

Potápěčský průzkum probíhá samozřejmě zcela mimo turisticky přístupné oblasti v dolních pasážích jeskynního systému. Starou štolou procházíme ke krátkým, ale těsným plazivkovitým chodbičkám, kterými postupně transportujeme potápěčský materiál. Chýnovští kolegové, zastoupeni sympatickým čtyřčlenným družstvem, mohutně pomáhají s těžkou výbavou. Josef Vandělík navíc cestou pořizuje krásné dokumentární fotky.

Akce je primárně zaměřena na ponor do Homolova jezírka s cílem pořídit videodokumentaci aktuálního stavu podvodních chodeb s důrazem na krasové jevy v zaplavených částech. Speleopotápěči se budou zabývat jak počvou a stěnami tak i stropem jeskyně, což je pro plovoucího potápěče méně obvyklý a pohodlný pohled.

Potápěči Petr Chmel s videokamerou a Jiří Čermák jako doprovod natočili ve vynikající viditelnosti stav zaplavených chodeb až na konec vodící šňůry uvázané na skalních hodinách v hloubce asi 25m. Potápěč Petr Chmel si dále uvázal osobní vodící šňůru a postoupil ještě o pár metrů dále.

Dle plánu a zásoby plynů a z důvodu postupně snižující se viditelnosti byl ponor následně ukončen.

Maximální hloubka dosažená potápěči byla 29,3 m. Doba ponoru byla 26 minut. Teplota vody 9°C.

Použitá konfigurace potápěčů:
Petr Chmel - standartní zádová, 2x7 litrů
Jiří Čermák - sidemount 2x7 litrů.

Transport probíhá krátkým plazivkovitým systémem. V deseti lidech je řetěz velmi efektivní a rychlý způsob transportu batohů i potápěčských lahví. Akce proběhla zcela bez problémů.

Po úspěšném zakončení akce se scházíme v místním speleodomci u jeskyně, kde si s chýnovskými kolegy předáváme pořízený foto a video materiál a nad horkým čajem v pohodlném otomanu probíráme detaily. Pohodovou seanci nakonec neradi rozpouštíme, abychom stihli ještě v rozumný čas dorazit do Prahy. O motoristické číslo se tentokrát zasloužil mladší z bratrů Švejdů - Jirka, který díky sněhové nadílce zjistil, že jeho Haldex nepřipojuje zadní nápravu a tak nezbylo než povedenou „čtyřkolku“ roztlačit. Neodpustíme si vtipné poznámky na účet Škodovek obou bratrů (Marek zase perlil na Slovensku v prosinci) a s Františkem konstatujeme, že jediné pořádné auto je Defender... :-))

Děkujeme Chýnovským za možnost nahlédnout do jeskyně, pořídit videomateriál i za příjemně strávenou neděli. Budeme se těšit na brzkou viděnou při další spolupráci...

DrKozel

...

Akce se účastnili

Speleoaquanaut
Petr Chmel, Jiří Čermák, DrKozel, Marek a Jirka Švejdové, Pepík Kanta

členové správy Chýnovských jeskyní
František Krejča, Hanka Štěrbová, Josef Vandělík a Luboš Hájek

...

 

 

 

Útulný speleodomec Chýnovských jeskyňářů foto (c) DrKozel 2017Sněhová úleva foto (c) DrKozel 2017Zrekonstruovaný turistický vchod do Chýnovské jeskyně foto (c) DrKozel 2017Transport potápěčské techniky plazivkami foto (c) Josef Vandělík 2017Pepa přespal jako malej v cirkuse, to se pozná foto (c) Josef Vandělík 2017Plazivky jsou místy dosti úzké foto (c) Josef Vandělík 2017Markovi to ale zjevně dělá dobře foto (c) Josef Vandělík 2017DrKozel se raději ukrývá za kamenem foto (c) Josef Vandělík 2017Předák chýnovských draků František Krejča foto (c) Josef Vandělík 2017Jirka Švejda podává butilku... foto (c) Josef Vandělík 2017..putující řetězem dopředu foto (c) Josef Vandělík 2017Jirka si dal předsevzetí zhubnout 10 kilo, už mu zbývá jenom 14... foto (c) Josef Vandělík 2017Baťoh a Jirka foto (c) Josef Vandělík 2017Potápěč se obléká v předklonu, zleva asistence Pepík, DrKozel, Jirka fotící, Marek kontrolující, Petr Chmelící  foto (c) Josef Vandělík 2017Všudypřítomné oko reportérovo (DrKozel druhý zleva) foto (c) Josef Vandělík 2017Potápěčská sexy móda, letos frčí bleděmodrá(!) foto (c) Josef Vandělík 2017Pepův široký americký úsměv v objektivu foto (c) Josef Vandělík 2017Montáž cajků - zleva Marek a Petr foto (c) DrKozelWau, Marku (!) foto (c) Jirka ŠvejdaPotápěči připraveni! foto (c) Jirka ŠvejdaChýnovská skupina ponor správně pochopila jako příležitost pro diváky (zleva: Luboš Hájek, Hanka Štěrbová, František Krejča)  foto (c) Josef Vandělík 2017Speleoaquanaut naopak pózuje pod okultními symboly - zleva Jirka Švejda, přirozený úsměv DrKozla, Pepa Kanta, Marek Švejda a koleno Lubošovo foto (c) Josef Vandělík 2017Pepa netrpělivě očekává vynoření potápěčů foto (c) Josef Vandělík 2017Jsou tu, Petr s kamerou se vynořuje v levém jezírku foto (c) Josef Vandělík 2017a jeho široký úsměv Sylvestra Stalloneho foto (c) Josef Vandělík 2017Kabaretní umělec Jirka Čermák umí vyfukovat vodu ušima,... foto (c) Josef Vandělík 2017hrát pod vodou na trombón,... foto (c) Josef Vandělík 2017a ještě děsit děti maskou mrože. foto (c) Josef Vandělík 2017Získal si tím však ženské publikum, které mu leží u nohou foto (c) Josef Vandělík 2017Zpět už to je hračka, Hanka vše odnese foto (c) DrKozel 2017Franta v kulise u čerpadla foto (c) Josef Vandělík 2017Commandos Marek, motorová pila v levačce se do záběru nevešla foto (c) DrKozel 2017Kuk, konec dobrý, všechno dobré... foto (c) Josef Vandělík 2017

Zpět na hlavní výpis

 https://www.speleoaquanaut.cz/clanek-40-let-1-483
 https://www.youtube.com/watch?v=6AGqj1PhSWA
stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.
News.

Created by © 2008 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign