Chýnov – posilujeme tradici
Speleoaquanaut pracoval v Chýnovských jeskyních už od svých počátků v první polovině 80. let. Jirka Hovorka je považován za duchovního otce podvodního průzkumu v oblasti, Petr Sochor v zatopených chodbách naplaval do 45 metrů hloubky... Další podvodní průzkumy, na kterých se podílel náš tým, byly realizovány po roce 2000 potápěči Danem Hutňanem, Martinem Honešem (+2014), Mejlou Dvořáčkem, Jirkou Čermákem či Petrem Chmelem... V té době byly pořizovány i dokumentační videomateriály zaplavených prostor.
V současné době náš tým opět navazuje na slibnou spolupráci, domlouváme akce, na kterých bychom mohli natočit zajímavé záběry a zároveň poskytnout chýnovským speleologům dokumentaci aktuálního stavu pod vodní hladinou.
Mejla Dvořáček, ač sám tradičně simulující nějaký zdravotní neduh, domlouvá s předáky chýnovského spolku akci hned na začátek roku 2017. V neděli 8. ledna ráno vyráží náše šestičlenná skupina dvěma Oktávkami 4x4 do sněhem zasypaných jižních Čech. Chýnovské jeskyně se nalézají jen několik kilometrů východně od Tábora a jsou historicky prvním turisticky zpřístupněným systémem v Čechách. Byly objeveny v roce 1863 a již v roce 1868 byly otevřeny veřejnosti. Jsou však zajímavé i po geologické stránce, pyšní se světově unikátními nálezy minerálů a i jejich krasové jevy určitě stojí za pozornost...
Potápěčský průzkum probíhá samozřejmě zcela mimo turisticky přístupné oblasti v dolních pasážích jeskynního systému. Starou štolou procházíme ke krátkým, ale těsným plazivkovitým chodbičkám, kterými postupně transportujeme potápěčský materiál. Chýnovští kolegové, zastoupeni sympatickým čtyřčlenným družstvem, mohutně pomáhají s těžkou výbavou. Josef Vandělík navíc cestou pořizuje krásné dokumentární fotky.
Akce je primárně zaměřena na ponor do Homolova jezírka s cílem pořídit videodokumentaci aktuálního stavu podvodních chodeb s důrazem na krasové jevy v zaplavených částech. Speleopotápěči se budou zabývat jak počvou a stěnami tak i stropem jeskyně, což je pro plovoucího potápěče méně obvyklý a pohodlný pohled.
Potápěči Petr Chmel s videokamerou a Jiří Čermák jako doprovod natočili ve vynikající viditelnosti stav zaplavených chodeb až na konec vodící šňůry uvázané na skalních hodinách v hloubce asi 25m. Potápěč Petr Chmel si dále uvázal osobní vodící šňůru a postoupil ještě o pár metrů dále.
Dle plánu a zásoby plynů a z důvodu postupně snižující se viditelnosti byl ponor následně ukončen.
Maximální hloubka dosažená potápěči byla 29,3 m. Doba ponoru byla 26 minut. Teplota vody 9°C.
Použitá konfigurace potápěčů:
Petr Chmel - standartní zádová, 2x7 litrů
Jiří Čermák - sidemount 2x7 litrů.
Transport probíhá krátkým plazivkovitým systémem. V deseti lidech je řetěz velmi efektivní a rychlý způsob transportu batohů i potápěčských lahví. Akce proběhla zcela bez problémů.
Po úspěšném zakončení akce se scházíme v místním speleodomci u jeskyně, kde si s chýnovskými kolegy předáváme pořízený foto a video materiál a nad horkým čajem v pohodlném otomanu probíráme detaily. Pohodovou seanci nakonec neradi rozpouštíme, abychom stihli ještě v rozumný čas dorazit do Prahy. O motoristické číslo se tentokrát zasloužil mladší z bratrů Švejdů - Jirka, který díky sněhové nadílce zjistil, že jeho Haldex nepřipojuje zadní nápravu a tak nezbylo než povedenou „čtyřkolku“ roztlačit. Neodpustíme si vtipné poznámky na účet Škodovek obou bratrů (Marek zase perlil na Slovensku v prosinci) a s Františkem konstatujeme, že jediné pořádné auto je Defender... :-))
Děkujeme Chýnovským za možnost nahlédnout do jeskyně, pořídit videomateriál i za příjemně strávenou neděli. Budeme se těšit na brzkou viděnou při další spolupráci...
DrKozel
...
Akce se účastnili
Speleoaquanaut
Petr Chmel, Jiří Čermák, DrKozel, Marek a Jirka Švejdové, Pepík Kanta
členové správy Chýnovských jeskyní
František Krejča, Hanka Štěrbová, Josef Vandělík a Luboš Hájek
...