Login

Babuna pokračuje!

Babuna pokračuje!

Dva členové Speleoaquanautu: Míra Manhart a Dan Hutňan se ve dnech 20.-26.8. 2014 zúčastnili expedice pořádané slovenskou skupinou Speleodiver. Cílem akce bylo najít pokračování jeskyně v horním patře za druhým sifonem...

Pět náročných průniků za druhý sifon vedlo k objevům v puklinových chodbách nad řečištěm. Horní patra jeskyně jsou problematická na další průzkum, protože jsou tvořena značně destruovaným materiálem. Cestou jsme překonali několik nadýchaných závalů hrozících každou chvilku sesuvem. Vrchem jsme obešli neprůlezné koncové části řečiště a posunuli se několik set metrů směrem do planiny.

Díky šílené plazivce nalezené Erikem jsme obešli i další objevený sifon, který se nachází už ve starých chodbách a má charakter klasického tlakového tunelu. Plazivka dlouhá 90 metrů měla tři extrémně úzká místa a končila pod závalem budícím už při prvním pohledu hrůzu. Erik se protlačil trojúhelníkovým otvorem s vypjetím všech sil. Dalších 20 minut překonával kritické místo Míra, který musel sundat přilbu, vykloubit ramena a jít do absolutního výdechu. Rozebrání závalu vzhledem k zaklíněným balvanům nepřicházelo v úvahu. Ve dvojici pak pokračovali dalších 50 metrů nízkou chodbou, až se před nimi otevřela fosilní chodba široká 8 metrů a vysoká 10metrů. Chodba se vracela zpět až ke vzpomenutému sifonu a na druhou stranu pokračovala dalších 50 metrů. Směrem do planiny končila neprůlezným závalem... Při další akci překonal zával v plazivce i Dan a ve trojici celý nový úsek objevitelé zmapovali.

Celkově byla jeskyně prodloužena o 900 metrů. Jeskynní systém Babuna má v současnosti 2500 zmapovaných metrů.

V průběhu pobytu na chatě Čeples jsme uskutečnili několik povrchových exkurzí zaměřených na prozkoumání propastí na planině pod Soluňskou hlavou. Ze zkoumaných lokalit s citelným průvanem se jevil jako nejperspektivnější propasťovitý vstup ve výšce 2350 metrů nad mořem. Otvor o rozměrech 30 x 5 metrů nacházející se přímo v sedle dával šanci na objev hlubšího systému. V hloubce 40 metrů se objevila sněhová zátka, která uzavřela celý profil propasti. Při podrobnějším průzkumu jsme mezi ledovým jazykem a stěnou propasti našli průlez široký 50 cm, kterým jsme sestoupili až do 80metrů. Sněhový jazyk končil na suťovitém svahu. Na tomto místě se jeskyně zmenšila na rozměr 4 x 2 metry. Odtávající sníh na tomto místě proniká neprůlezným závalem do nižších pater. Na tomto místě je slyšitelný hukot průvanu. Perspektiva dalšího průzkumu bude závislá na sněhových podmínkách.

Akci se zúčastnili: Karol Kyška, Barbara Kyšková, Erik Kapucian, Tomáš Urban, Lukáš Kubičana, Michal Plankenbuchler, Abo a za náš tým Speleoaquanaut: Daniel Hutňan a Míra Manhart.

                                                                                                                                 Míra & Dan

 

z akce v srpnu 2014z akce v srpnu 2014z akce v srpnu 2014

Zpět na hlavní výpis

stranka-srt-91
 https://youtu.be/I-CbtTrKssE
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-tipy-na-vylet-font-color-ff0000-new-font-87
 https://youtu.be//I-FMPEiSKsQ
 https://youtu.be/oQNPLYFSTQA
 https://www.youtube.com/watch?v=QgKYDh2wUlQ
 http://www.speleoaquanaut.cz/stranka-lomy-amerika-serial-76#diltri
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-atlas-skalisteho-potoka-od-zdeno-hochmutha-46-264
 http://vimeo.com/89159235
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-a-quest-for-the-secrets-of-xibalba-hledani-tajemstvi-xibalby-46-232
 http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-kniha-bue-marino-cesta-pod-udolim-46-236
www.speleoaquanaut.cz

Created by © 2008 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign

Doporučujeme - Orca Diving potápění, kurzy